İnstagram Reklam

  • /
  • İnstagram Reklam

İnstagram reklamları özellikle yeni nesil pazarlama stratejileri arasında üst seviyede gelmektedir.

Instagram, günümüz kullanıcılarının alışkanlıkları ile ilgili yapılan araştırma neticelarına göre; 700 milyonu aşan kullanıcı sayısı ile facebook ve YouTube’un arkasından, en çok kullanılan üçüncü sosyal medya platformu. Bu pazarın değerini fark eden, dünya genelindeki 5 milyonu aşkın işletme ise hedefledikleri dijital pazarlama sonuçlarını alabilmek için stratejilerinde Instagram reklamlarına da yer veriyor, marka, hizmet ve ürünlerini Instagram reklamları ile tanıtıyor.

Instagram reklamları; kullanıcıların Instagram akışlarında dostlarının, aile bireylerinin yahut takip ettikleri diğer hesapların yaptıkları fotoğraf ve video paylaşımları arasında gösterilerek, marka ve işletmenizin bilinirliğini sağlar.

Instagram, reklam vermek isteyen marka ve işletmelere bilinirlik oluşturmak dışında, daha bir çok farklı amaca hizmet eden reklam seçenekleri de sunar. Yine de, Instagram reklamlarını incelerken en doğru olan, reklamları fakatçlarına bakılırsa sınıflandırıp 3 ana grupta toplamak olacaktır.

– Bilinirliği arttırmak,

– İlgi toplamak,

– satın alan bulmak,

Marka ve işletmelerin; ürün, uygulama veya hizmetlerinin tanıtımı, potansiyel müşterilerine ulaşarak ürün yada hizmetleri hakkında ilgi uyandırması ve ilgilenen kullanıcılara tanıtıcı ve açıklayıcı bilgiler verebilmesi, mobil uygulamalarının indirilmesini sağlaması, e-ticaret site trafiğini arttırması ya da satış miktarlarını çoğaltmak istemesi gibi amaçları olabilir ve Instagram’da bu fakatçların hepsine uygun reklamlar vermek mümkündür.

Her ay, dünyanın dört bir yanında bulunan 700 milyon bireyin Instagram’ı kullandığından bahsettik. Ayda bir kere hesabını açan kullananların sizin hedef kitleniz olmadığını düşünüyorsanız, her gün Instagram hesabını açan ve aktif kullanıcı olarak adlandırılan kişi sayısından bahsederek sizi biraz heyecanlandıralım. 400 milyon kişiden daha çok hesap sahibi, her gün Instagram hesabını açıyor, kendi paylaşımlarını yapıyor, başkalarının paylaşımlarını beğeniyor yada yorum yazıyor, merak ettiği kişilerin hesaplarını aratarak denetim ediyor veya sponsorlu reklamlara tıklıyor, data veya ürün satın alıyor. Ayrıca Instagram kullanıcılarının %80’i, minimum bir işletmeyi takip ediyor.

Instagram Reklamları İle Hedeflerinize nasıl Ulaşırsınız?
Instagram reklamları ile ilgili amaçları 3 ana grupta toplayabileceğimizden bahsetmiştik. Şimdi, bu konuları birazcık daha detaylandıralım.