İstanbul Seo- Sem Hizmeti

İnternet dünyasında son zamanların en hızlı öğrenilmeye başlanan kavramları olan SEO ve SEM nedir? Kısaltılmış kelimelerin Türkçe anlamları nedir?

İnternet, pazarlama, web üzerinden pazarlama yahut internetten para kazanma konularını Seo ve Sem başlıkları altında toplayabiliriz. Kısaltılmış her iki kelime de İngilizce kökenlidir. Seo (Search Engine Optimization), arama motoru optimizasyonu sem, (Search Engine marketing) arama motoru pazarlamacılığıdır. Seo ve Sem ayrı yöntemlerdir fakat pazarlama konusunda beraber kullanılan stratejilerdir. İnternet pazarlamacılığında başarılı olmak istiyorsanız, bu iki yöntemi aynı anda kullanmanız gerekiyor.

İnternet ve internet kullanıcıları, arz talep döngüsü içinde yer alırlar. Arama motorları, web kullanıcılarının ihtiyaçlarını belirler ve karşılamaya çalışır. İnternet kullanıcıları ise gereksinimlarını varlıklı alternatifler çerçevesinde karşılar. Bu döngüyü yakalayabilmek web sitesinin başarılı olması anlamına gelir. Bu yüzden talep ve ihtiyaçların belirlenmesini sağlayan sistemlerin kullanılması çok önemli. Örneğin; bir web sitesine talep formu veya bir anket dercetmek bile internet kullanıcılarının beklentilerini anlama konusunda faydalı olacaktır.

İnternet, pazarlamayı ufuklara kadar taşıyabileceğiniz kadar geniş. Bu avantaj sayesinde alan kişi sayınız mağazanızla sınırlı kalmayarak çok geniş kitlelere ulaşabilir. Üstelik diğer pazarlama şekillerinden daha ucuz ve rahat bir pazarlama yöntemi. Bu nedenle web çağına, pazarlamanın altın çağı diyebiliriz. Bu çağın nimetlerinden faydalanabilmek için doğru hareket etmeyi ve kuralına bakılırsa oynamayı bilmeniz gerekiyor. Pazarlama başarısı istiyorsanız ölçülebilir alt yapı önceliğiniz olmalıdır. Doğrusu, seo ve sem çalışmalarını yakından takip etmelisiniz.
SEO (Search Engine Optimization)- Arama Motoru Optimizasyonu

Bir web sitesini arama motorlarında yükselten, anahtar kelimelerdir. Bundan dolayı anahtar kelimelerin belirlenmesinde titizlikle çalışılması gerekiyor. Bu kelimeler hem sitenin amacına uygun olmalı aynı zamanda arama motorlarında internet kullanıcıları tarafından aratılan kelimeler olmalıdır. SEO önem sırasına gore anahtar kelimeler birinci sırada, başlıklar ise ikinci sırada yer alır. Her ikisinin de SEO ilkelerine göre seçilmesi, seo çalışmasının verimli olmasını sağlayabilir.

Özellikle yeni bir web sitesi açıyorsanız, SEO çalışmalarına ne olursa olsun ağırlık verin. Aksi takdir de sitenin gelir getirmesi için uzun vakit beklemek zorunda kalırsınız hatta SEO çalışması yapılmamış olması, web sitenin başarısız olmasına bile neden olabilir. İnternet kullanıcıları siteden, ürünlerinizden veya hizmetlerinizden haberdar olamayacaktır. Tesadüfi sonuçlar veya uzun zamana yayılan popülarite, kalkınmayı beklerken sizi kazanç kayıplarına götürebilir. Oysaki pazarlama işinde zaman ve sermaye çabuk eriyebilen kavramlardır. Kısa vadede sonuç almak varken kimse uzun zamanda sonuç almayı bekleyecek lükse haiz değildir. Seo ve Sem stratejileri, efor sarf ettirmeyen ve yüksek maliyet gerektirmeyen yöntemler olmakla birlikte sonuç almayı kolaylaştırır.
SEM (Search Engine marketing)- Arama Motoru Pazarlamacılığı

Web sitenizde bir ürün yahut hizmet satıyorsanız, SEO çalışmaları pazarlama başarısı için yeterli olmayacaktır. Ciddi bir pazarlama stratejisi için SEM kullanmak daha zekice. Sem yardımıyla, reklam metin ve görselleri hazırlanarak internette reklam yayınlayabilirsiniz. Bu çalışma aynı anda biroldukça müşteriye sahip olmanızı elde edecektir. Kısa sürede tanınmak ve derhal para kazanmaya adım atmak mümkün.

Sem için ayıracağınız yatırıma bakılırsa hedef kitleniz artabilir veya sadece dilediğiniz kitleye odaklanabilir. Uygun fiyatlara ve aracısız olarak reklamını yayınlanır. Sem, neticelarını hemen görebileceğiniz ve meyvelerini beklemeden toplayabileceğiniz bir pazarlama stratejisidir.

İnternetten para kazanmak istiyor ve pazarlama girişimlerinizi internetten de yürütmek istiyorsanız, web siteniz için SEO ve SEM çalışmalarını mutlaka yapın. İkisi beraber yürütüldüğünde alan kişi portföyünüzün ne kadar genişlediğini ve işinizi ne kadar büyüttüğünüzü görebilirsiniz.