360 Sanal Tur Ekipmanları

  • /
  • 360 Sanal Tur Ekipmanları

3D Gezinti Çekimi İçin Ekipmanlar

■ Fotoğraf Makinası

■ Mercek

■ Pano Head

■ Tripod

Profesyonel çekim düşünüyorsanız lüzumlu ekipman detayları için aşağıyı okumaya devam edin.

Fotoğraf Makinası: Hem Cybershot tarzı yarı-ustalaşmış makina ile bununla beraber ustalaşmış bir fotoğraf makinası bu biçim bir çekim yapabilirsiniz. Yarı-profesyonel makinalar için uygun mercek bulmanız biraz daha zor olacağını belirtmeliyim. Kalite ve ekipmanların bulunabilinmesi bakımında ustalaşmış makinalar bu çekimler için daha uygundurlar. Uygun mercek bulabileceğiniz herhangi bir makina işimizi görecektir. Ben bu çekim için Canon 600D kullanıyorum.

Mercek: Her mercekle bu çekimlerin yapılması mümkündür. Ama geniş açılı olmayan merceklerle işiniz bir fazlaca zor olacaktır. İşin özü parça parça fotoğrafların
birleştirilmesi olduğundan, dar açı ile çekilmiş fotoğraflar daha çok vaktinizi alacak ve en küçük bir hatada birleştirmenin başarısız olmasına sebep olacaktır. Bu nedenle Balık gözü mercekler kullanmanız hem çekimlerde hem de birleştirmelerde size kolaylık ve vakit sağlayacaktır.

Örneğin 8mm lik bir lens ile 3 tane çekimle 360 derecelik etraf çekimi yapmanız mümkün, bu çekime bir tavan bir de taban çekimleri ekliyorsunuz ve toplam 5 poz ile bu işi bitirebiliyorsunuz.

Fakat 18-55 kullanırsanız bu sayı 40 çekime kadar gidebiliyor. Çekmek sorun değil, aslolan sorun fotoğrafların birleştirilmesinde, bu işin içinden çıkmak hiç de kolay değil.

Ben 8mm Mercek kullanıyorum ve bu işi yapmayı düşünen arkadaşlara 8mm tavsiye ederim.

Pano Head: Bu ürün panoramik çekimler için tasarlanmış özel bir ekipmandır. Peki neden bu ürüne ihtiyacımız var? 360 derecelik panoramik spiral bir çekim için (taco 360) tek noktadan çekim yapmanız dirimsel bir önem taşır. Bu noktaya Nodal Point denir. Fotoğraf makinanızın en önündeki mercek camının odak noktası nodal point denen imgesel nokta üzerinde dönmek zorundadır.

İşte bu nokta taco 360 çekimlerin abc sidir. Pano Head ler makinanızın ve merceğinizin cinsine nazaran nodal pointi sahipleyebilmenize imkan tanır. Yukarıdaki resimlerde tripodun üzerine takılmış pano headleri görebiliyorsunuz.